Rozwój technologii wojskowych

Telefon kontaktowy
(22) 55 23 924, +48 502 825 492
Email kontaktowy
fundacja@fsd.edu.pl, szkolenia@fsd.edu.pl

W audycji poruszamy temat agresji Rosji na Ukrainę i reakcję państw-członków Sojuszu Północnoatlantyckiego na kryzys z lutego i marca 2022 roku. Dr Marek Madej z Uniwersytetu Warszawskiego bada rozwój wojskowych technologii bezzałogowych i przygląda się funkcjonowaniu militarnym sojuszom międzynarodowym na przykładzie NATO. Dynamiczny postęp w dziedzinie technologii informatycznych, automatyzacji i robotyzacji, a ostatnio też sztucznej inteligencji, powoduje głębokie przemiany w funkcjonowaniu państw i społeczeństw. Dotyczy to także sfery wojskowości, w ramach której łączy się dodatkowo, zwłaszcza w państwach wysokorozwiniętych (w tym członkach NATO), z koncentracją na budowie zdolności rażenia przeciwnika „bezpiecznego” i „na odległość”, tzn. bez konieczności rozmieszczania znacznych wojsk w rejonie działań, co pozwala minimalizować koszty i ryzyko strat własnych.


Ekspert: dr Marek Madej, UW

Zapraszamy do odsłuchania audycji:

Emisje audycji:

we wtorki o 12:30 w Akademickim Radiu Kampus

w niedziele o 9:00 w Akademickim Radiu Luz

w poniedziałki o 10 w Studenckim Radiu Żak

w niedziele o 7.30 w Akademickim Radiu Centrum

Projekt Tu Nauka realizowany przez Fundację w ramach programu “Społeczna odpowiedzialność nauki” został dofinansowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Wartość dofinansowania: 250 680 zł

Całkowita wartość projektu: 278 540 zł

Lista tematów oraz linki do odsłuchu znajdują się w zakładce Tu nauka

Ministerstwo Edukacji i Nauki Społeczna Odpowiedzialność Nauki - Ministerstwo Edukacji i Nauki Radio Kampus WDIB Akademickie Radio LUZ Studenckie Radio ŻAK Akademickie Radio Centrum