Projekt o języku: Polski? Ogarniam

Strona internetowa projektu polskiogrniam.pl

Fundacja na rzecz Rozwoju Szkolnictwa Dziennikarskiego zrealizowała projekt “Polski? Ogarniam”, dofinansowany przez Narodowe Centrum Kultury. Projekt powstał z myślą o nastolatkach, głównie uczniach szkół ponadgimnazjalnych. 

„Granice mojego języka są granicami mojego świata”
Ludwig Wittgenstein

Inspiracją były rozmowy z maturzystami, dla których często powtórka materiału staje się utrapieniem. Niezrozumiały język szkolnych lektur, długa lista trudnych do zapamiętania środków stylistycznych czy związki frazeologiczne, w których nie trudno o błąd.

A gdyby tak przetłumaczyć język polski na ich język?

Dlatego stworzyliśmy portal, który ma przybliżyć i promować polszczyznę. Chcemy przekazywać tu wiedzę o języku w przystępny sposób. Bez zawiłych definicji czy skomplikowanych analiz. By pokazać nastolatkom złożoność, przydatność i piękno języka polskiego sięgamy do znanych im narzędzi komunikacji (Facebook, You Tube) i tekstów (np. utwory hip hopowe). Pokażemy, że anaforę i metaforę  znajdą nie tylko u poetów ale też u raperów. Wytłumaczymy, dlaczego niektóre slogany robią językową karierę. Podpowiemy, jak można się bawić słowem.

Strona internetowa projektu polskiogrniam.pl
Strona internetowa projektu polskiogarniam.pl

Treści, które pojawią się na portalu będą współtworzone przez samych internautów.  Każdy będzie miał szansę wyzwać naszego eksperta na językowy pojedynek, wziąć udział w jednym z plebiscytów czy rozgryźć językową zagadkę.

Projekt swoją wiedzą wspierają językoznawcy: prof. Radosław Pawelec, prof. Włodzimierz Gruszczyński, dr Grażyna Majkowska i redaktor Teresa Kruszona.

vf1

Projekt realizuje Fundacja na rzecz Rozwoju Szkolnictwa Dziennikarskiego. Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych”.

1-nck

ojczysty

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych”

Scroll to Top