Jak muzea powinny opowiadać historię Polski?
Poświęcona wydarzeniom historycznym pamięć historyczna może być kultywowana w dużej mierze dzięki aktywności polskich muzeów historycznych. W audycji zaprezentujemy wyniki […]
Poświęcona wydarzeniom historycznym pamięć historyczna może być kultywowana w dużej mierze dzięki aktywności polskich muzeów historycznych. W audycji zaprezentujemy wyniki […]
Jak może wyglądać świat bez kierowców? Wokół implementacji bezosobowych aut narasta wiele pytań. Wśród nich – dylematy moralne związane z bezpieczeństwem oraz realne ryzyko paraliżu miast m.in. w wyniku ataków hakerskich.
Naukowcy stworzyli uniwersalny protokół do określania poziomu zaangażowania turystów w ich hobby. Nowo powstałym narzędziem ocenili poziom zaangażowania obserwatorów ptaków największego polskiego parku.
Zespół naukowców przedstawił dowody na istnienie pary supermasywnych czarnych dziur w centrum galaktyki o nazwie PKS 2131-021 odległej od Ziemi o około 9 miliardów lat świetlnych.
Czy u schyłku wczesnego cesarstwa rzymskiego można było spotkac napis „tu byłem”? Kto na grobie ma napis „That’s all folks”?
Facebook przekształcił się w Metaverse i w ciągu najbliższych lat planuje rozwijać świat, w którym użytkownicy wykształcą swoje cyfrowe tożsamości.
W rozmowie z ekspertami przybliżymy uwarunkowania i konsekwencje doświadczania przez człowieka zdarzeń o charakterze traumatycznym i kryzysowym. Eksperci wyjaśnią neurologiczne przyczyny i osobiste skutki takiego rodzaju przeżyć.
Pandemia czy wojna to niektóre przyczyny zerwania łańcucha dostaw na świecie. Dzięki niezachwianemu przez długi czas łańcuchowi dostaw – w polskich sklepach na początku pandemii COVID-19 nie zabrakło podstawowych towarów.
Projekt dr Eweliny Wnuk z Wydziału Neofilologii UW skupia się na dwóch tezach mówiących o granicach znaczeniowych języków i oceni je w czasownikach dotychczas mało zbadanego języka maniq .
Celem badawczym tego projektu jest poszerzenie wiedzy naukowej na temat tego, jak automatyczny może być proces aktywacji stereotypów w języku ojczystym i obcym.