„Mówi Józef Światło”- Ucieczka Józefa Światły na Zachód

Kim był Józef Światło? Jakie tajemnice PRL ujawnił? Na te pytania nie ma prostych ani zwyczajnych odpowiedzi. Ale od początku. 5 grudnia 1953 roku uciekł z Polski ppłk. Józef Światło, wysoki urzędnik Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Jego droga prowadziła na Zachód, do rozgłośni RWE. Tam w cyklu audycji „Za kulisami bezpieki i partii” na antenie Rozgłośni Polskiej RWE”, demaskował metody pracy Urzędu Bezpieczeństwa.

balon-z-ulotkami-z-akcji-balonowej-Wanda-Badowiczżródło:www.jezioranski.org

W grudniu 1953 roku razem z dyrektorem Departamentu X MBP, płk. Anatolem Fejgiem, Światło pojechał do Berlina. Mieli jasne wytyczne – trzeba „uciszyć” Wandę Brońską. Najpierw jednak obaj postanowili zrobić zakupy i przypadkowo znaleźli się w Berlinie Zachodnim. Następnego dnia, 5 grudnia 1953 roku, Światło postanowił uciec i zgłosił się do władz amerykańskich.

W Polsce jakiekolwiek informacje na temat ucieczki jednego z najważniejszych urzędników państwowych pojawiły się dopiero 25 października 1954 roku, po konferencji prasowej zorganizowanej w USA z udziałem Józefem Światły. Od lutego 1955 roku  w wielkich balonach do Polski przemycane były ulotki i broszury, opowiadające o ucieczce Józefa Światły. Akcja doprowadziła do głębokich zmian w bezpiece i likwidacji Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego.

Józef Światło zmarł w Stanach Zjednoczonych 1994 roku.

Scroll to Top