Polski? Ogarniam Spotkania z fotografia Redakcja PDF Jestemy na Youtube Jestemy na Facebooku

NAUKĄT

Projekt dofinansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu: Organizowanie i animowanie działań na rzecz środowiska akademickiego w 2019 r.

Projekt Naukąt zakłada realizację 14 trzydziestominutowych audycji radiowych promujących naukę wśród młodych słuchaczy, studentów i uczniów, rozgłośni akademickich w Polsce. Do udziału w audycjach zapraszać będziemy naukowców, popularyzatorów nauki, specjalistów i ekspertów z rożnych dziedzin. Na treść audycji złożą się rozmowy z gośćmi urozmaicone materiałami przygotowanymi przez dziennikarzy – studentów Radia Kampus. Interesującą dla słuchaczy formą będą krótkie reportaże pozwalające na pogłębienie tematyki programu. Jednocześnie jest to krótka i dynamiczna forma, która pozwoli słuchaczowi na przyswojenie wszystkich informacji zawartych w programach. Audycje będą emitowane na antenach czterech rozgłośni akademickich w Polsce – Akademickie Radio Kampus (woj. mazowieckie), Radio Luz (woj. dolnośląskie), Radio Afera (woj. wielkopolskie), Studenckie Radio Żak (woj. łódzkie)

Informacje o audycjach będą  zamieszczane na wszystkich stronach internetowych rozgłośni oraz w mediach społecznościowych Facebook, Instagram, Twitter i Snapchat. Poszczególne programy będą̨ dostępne w formie podcastów na stronach internetowych rozgłośni: (radiokampus.waw.pl, radioluz.pwr.wroc.pl, www.zak.lodz.pl, www.afera.com.pl).

Audycje będą realizowane przez Akademickie Radio Kampus – radio warsztatowe Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. Antena tworzona jest przez studentów stołecznych uczelni. Opiekę nad zespołem sprawują pracownicy wydziału, doświadczeni dziennikarze. Na ramówkę stacji składają się programy o charakterze naukowym, kulturalnym, lokalnym i rozrywkowym. Dziennikarze Radia Kampus podczas praktyk na Uniwersytecie Warszawskim poznają zasady pracy w branży medialnej; zapoznają się z obsługą profesjonalnego sprzętu radiowego, samodzielnie przygotują materiały do emisji, a następnie prezentują je na antenie. Redakcji zależy na omawianiu tematów istotnych dla całego środowiska akademickiego, ciekawych z punktu widzenia młodego słuchacza, będącego u progu wejścia na rynek pracy; na przybliżaniu tematów rzadziej ukazujących się na ogólnopolskich antenach. Dużą część audycji stanowią materiały o tematyce kulturalnej, szeroko omawiające aktualne wydarzenia w stołecznych placówkach. Program można odbierać całodobowo lokalnie za pośrednictwem radiofonii naziemnej, a także przez Internet, aplikacje mobilne i cyfrowo na lokalnym multipleksie.

Zadaniem projektu jest popularyzacja nauki i rozbudzenie ciekawości wśród młodych ludzi; zwiększenia świadomości środowiska naukowego, w tym studentów, wykładowców i innych osób związanych z uczelniami wyższymi oraz poszerzenie wiedzy na temat świata nauki.