Warsztaty fotograficzne: Codzienna przestrzeń

Jak wygląda Śródmieście z perspektywy młodych? Mało znane zaułki, podwórka, miejsca rozpoznawalne – Muzeum Historii Żydów Polskich i warszawska Starówka, czy wreszcie mieszkańcy, koledzy z klasy oraz przechodnie.

fot. Natalia Potocka
fot. Natalia Potocka

To wszystko można zobaczyć dzięki dwumiesięcznym warsztatom fotograficznym, których efektem jest 16-stronicowa gazeta fotograficzna z najlepszymi zdjęciami 11 uczestników. Powstawała pod czujnym okiem specjalistów, m.in. szefa Rady Artystycznej ZPAF, Andrzeja Zygmuntowicza. Gazetę można dostać w Instytucie Dziennikarstwa UW (redakcja PDF). Projekt był prowadzony przez Fundację Szkolnictwo Dziennikarskie i zrealizowany dzięki współfinansowaniu przez Urząd Dzielnicy Śródmieście m. st. Warszawy.

fot. Kamila Miller
fot. Kamila Miller

W gazecie znajdują się cykle bardzo różnorodne – jedni zdecydowali się na klasyczny w formie, czarno-biały, ale jednak subiektywny i osobisty dokument, inni skupili się na przedmiotach, eliminując z przestrzeni człowieka albo wręcz przeciwnie, ze swobodą wkroczyli w świat zainteresowań i hobby koleżanek i kolegów.

fot. Jan Dudziński
fot. Jan Dudziński

Uczestniczka projektu, Natalia Potocka, postanowiła stworzyć cykl zdjęć o swoim dziadku i zmierzyć się z tematem, pogodnej jednak, rutyny życia emeryta. Efektem są ujmujące i zadziwiająco bezpretensjonalne zdjęcia. Jan Dudziński miał z kolei kilku bohaterów – ludzi, których małe przedsiębiorstwa bądź sklepy mieszczą się przy jednej warszawskiej ulicy. W pewnym sensie fotografuje peryferia – miejsca, do których turyści zaglądają rzadko, choć znajdują się w centrum Warszawy. Dzięki tym zdjęciom możemy poznać ludzi, a także klimat miejsc.

fot. Marta Banaś
fot. Marta Banaś

Efektem warsztatów, których program zawierał zarówno elementy teorii, jak i zajęcia praktyczne, jest gazeta, która może w przyszłości stanowić dokument współczesnego nam miasta – pokazując je nie ze zdystansowanej często perspektywy socjologa, ale aktywnego uczestnika – młodego Warszawiaka, z całym jego bagażem uwarunkowań społecznych i kulturowych. Ambicją było zarejestrowanie tego sposobu widzenia w interesującym dla Polski momencie – kiedy stolicę obserwują i utrwalają ludzie urodzeni po 1989 roku.

m

Projekt „Warsztaty z fotografii dokumentalnej. Codzienna przestrzeń”
został zrealizowany dzięki współfinansowaniu przez Urząd Dzielnicy Śródmieście m. st. Warszawy.

codzienna przestrzenZobacz gazetę warszawskich licealistów “Codzienna przestrzeń”

Scroll to Top