Polski? Ogarniam Spotkania z fotografia Redakcja PDF Jestemy na Youtube Jestemy na Facebooku

Odpowiednie dać rzeczy słowo

Słowo “Powodzenia” brzmi bardzo pozytywnie. Co złego może być w użyciu tego słowa w sloganie? A gdyby je użyć jako hasło reklamowe linie lotnicze? Powodzenia – mamy nadzieję, że dolecisz.

W tym przypadku to niestety błędne tłumaczenie. Oryginalnie uzbekistańskie linie lotnicze, których plakat reklamowy widać na obrazkach, użyły słów związanych z ŻYCZENIEM DOBREJ PODRÓŻY. Bardzo ważnym elementów budowania marki jest jej nazwa. I slogan ją dookreślający.

 

uzbekistan1

Polecamy szkolenie “Strategie skutecznej komunikacji w firmie”, prowadzone przez autorkę tego tekstu.

 

Czym jest marka?

Marka to obietnica, jaką firma lub produkt składa i dotrzymuje w stosunku do klienta. Marka jest odzwierciedleniem tego, co dana firma robi, jak się zachowuje i co komunikuje.

Po co nam marka?

We współczesnym świecie istnieje tak dużo towarów, usług, że bez marek nie dalibyśmy sobie rady z ich wyborem. Każdy zna mnóstwo marek i decydując się na określone towary czy usługi wybiera właśnie tę markę, którą zwykle zna lub pamięta. Marka jest po to, aby zaoszczędzić czasu wybierającym. Znana nam marka daje bezpieczeństwo, że będziemy wiedzieć co kupujemy.

Jaka więc powinna być nazwa?

Na początek trzy zasady:

1. Może być powiązana z przedmiotem działalności np.: pizzeria „Caravaggio”, CCC (Od hasła reklamowego Cena Czyni Cuda. To, co wydaje się abstrakcyjnym, uniwersalnym inicjałem, jest dziś rozpoznawane w każdym mieście.),

2. Może być związana z twoim nazwiskiem np.: Blikle, IKEA (Ingvar Kamprad – imię i nazwisko Założyciela połączono z Elmtaryd i Agunnaryd – miejscowość, w której dorastał, oraz nazwa gminy)

3. Może być abstrakcyjna np. szkoła coachingu Noble Manhattan

Nazwa prosta

Dobra nazwa musi być łatwa do zapamiętania, powtórzenia i zapisania. Jeśli przedsiębiorstwo eksportuje za granicę, to tamtejsi odbiorcy mogą mieć problemy z zapamiętaniem słowa, w którym są fonemy z języka polskiego. Będą także mieli trudności z prawidłowym odczytaniem nazwy zawierającej polskie znaki diakrytyczne. Nazwa musi być łatwo wymawialna, oraz zapisywalna ze słuchu w języku polskim. Dlaczego? Dlatego że nazwy firmy najczęściej używasz biorąc fakturę. I wtedy trzeba ją dyktować. Niech będzie więc jasna, prosta, neutralna. Zastanów się czy po jednym przeczytaniu tej nazwy, druga osoba zapisze ją. Bez błędu. I tłumaczenia „przez o kreskowane”. Jeśli masz jednoosobową działalność, to nazwy będziesz używać razem ze swoim imieniem i nazwiskiem, zadbaj aby to ładnie razem brzmiało.

Nazwa bez negatywnych konotacji

Dzięki wykorzystaniu różnych morfemów, skojarzeń, słów, nazwa może mieć nadany ładunek znaczeniowy, który sprawi, że będzie ona przekazywała pozytywny komunikat do odbiorcy. Nazwa nie może budzić niepożądanych skojarzeń. Nazwy dla firm działających wyłącznie w Polsce, powinny mieć zbadane znaczenie słowa też w podstawowych językach biznesu: angielskim, niemieckim, francuskim, czy hiszpańskim. Przykłady: Mitsubishi Pajero (masturbacja po hiszpańsku), czy żarówki OSRAM.

Nazwa unikalna

Na każdym rynku panują pewne konwencje. W branży telekomunikacyjnej są firmy z cząstką „tele” a w medycznej „med”. Aby się odróżnić, należy wystrzegać się tworzenia konstrukcji z ich użyciem. Naming, czyli nadawanie nazw, nie może opierać się na podobieństwach. Nazwa musi być unikalna. To, co na początku wydaje nam się atrakcyjne, bo podobne do nazw istniejących, z czasem poprzez podobieństwo staje się banalne i mało wyróżniające.

Nazwa bezpieczna

Nazwa, jeśli chcemy budować sukces, powinna być bezpieczna. Nawet trzeba powiedzieć, musi być bezpieczna. Na świecie istnieje wiele nazw, do których firmy posiadają wyłączne prawa własności. To oznacza, że nowe nazwy powinny także mieć potencjał uzyskania ochrony prawnej. Nazwa musi spełniać kilka przesłanek, przede wszystkim powinna się różnić od tych istniejących. Bez względu na to, jak doskonałą i dobrze brzmiącą jest nazwa, będzie bezużyteczna, jeśli nie będzie się można jej zarejestrować, jako słowny znak towarowy.

Najgorszą sytuacją jest jednak naruszenie praw własności innych firm. Możemy być wtedy posądzeni o nieuczciwą konkurencję, co może prowadzić do zakazu stosowania nazwy a nawet do odszkodowań.

Nazwa perswazyjna

Nazwa powinna pasować do strategii firmy, trafiać do odpowiedniej grupy docelowej i przekazywać ważne dla niej wartości. O takiej nazwie mówimy, że to nazwa dobrze pozycjonowana. Dobra nazwa powinna wywoływać właściwe skojarzenia, budować pozytywne nastawienie do firmy, a w konsekwencji ułatwiać pozyskanie lojalnych klientów. To nazwa o dobrych konotacjach. Najważniejszą jednak cechą z perspektywy biznesowej, jest skuteczność nazwy. Przykładem nazwy o właściwych skojarzeniach jest VIMEO, czyli serwis do publikowania filmów i animacji. To połączenie “video” i “me” (czyli “ja” po ang.). Idealna metafora dla miejsca, w którym lokuje się własne video.

Czy jest wolna?

Sprawdź przede wszystkim domenę. Zdobądź co najmniej .pl i .com. Potem sprawdź facebooka. Nazwy fanpage nie są unikalne, ale adresy – tak. Sprawdź czy facebook.com/twojanazwa jest wolny. Zarezerwuj od razu. Załóż fanpage z kategorii osoba publiczna, zazwyczaj wtedy możesz od razu zablokować swoją nazwę, kategorię potem zmienisz. Sprawdź czy nie ma takiej firmy, a przynajmniej czy nie działa tam, gdzie ty i nie ma zastrzeżonej nazwy.

Gra słów

Gra słów to sposób na ciekawą nazwę. Nazwa ma też przyciągnąć uwagę, a to może się udać tylko czemuś, co dobrze brzmi, wskazuje na branżę, jest prosta i wywołuje uśmiech na twarzy. Np: Słoń Torbalski, Kuchnia Kurna, Ho No Tu, 310 (knajpa w Krakowie przy Czystej 10), Yego (linia kosmetyków dla mężczyzn), Bar Celona, Łap Ciuch w Zabrzu, Szoł Room w Toruniu czy Ich Stroje (lumpeksy), Trep – salon obuwia.

Tworzenie własnego sloganu, zabawy semantyczne:

‘Nie ma jak u Malmy’, ‘Tylko mi ciebie BROK…’, . Z KASIĄ Ci się upiecze…’. Jednym z najstarszych haseł reklamowych jest „Czyste w 99%/100 %”, używane w promocji mydła Ivory. Stworzył je Harley Procter, syn jednego z założycieli Procter&Gamble, zainspirowany wynikami badań swego produktu — jeszcze w XIX wieku.

Slogan reklamowy, czyli najdroższe zdania świata

 

Aby nie przedobrzyć

Najskuteczniejsza metoda na slogan to znalezienie słów-kluczy. Jeśli zaczynasz prowadzić swoją firmę zadaj sobie pytanie: jakie są słowa, które chcesz aby zapamiętano i kojarzono z nią?

Renata Wasylów