7 zasad tworzenia czytelnych tekstów internetowych

 Czy moje teksty są zrozumiałe? Czy czytelnik dobrze rozumie to, co chciałem mu przekazać? Czy istnieją sposoby, aby jeszcze większa liczba osób zainteresowała się moim tekstem?

Z takimi wątpliwościami zmaga się każdy piszący, także redaktor stron internetowych. W przypadku tekstów do opublikowania w sieci istnieje garść prostych sposobów na uprzyjemnienie lektury. Oto kilka z nich:

  • Nadaj tekstowi logiczną strukturę. Zasada, która mówi, że każdy tekst powinien mieć początek, rozwinięcie i zakończenie, jest Ci z pewnością znana ze szkoły podstawowej. W sieci również obowiązuje.
  • Zadbaj o interesujący tytuł. To pierwszy element, który przykuwa uwagę internauty. Dobrze jeśli jest niebanalny, a zarazem odpowiada zawartości tekstu. Internauci lubią też tytuły w formie pytań („Jak napisać dobry internetowy tekst?”) lub tytuły-wyliczanki („10 elementów dobrego tekstu internetowego”).
  • Streść tekst, ale pozostaw jakieś niedopowiedzenie. Jeśli zainteresowałeś internautę tym, co jest w tytule, w pierwszych słowach tekstu opowiedz, o czym będzie mowa. Nie zdradzaj wszystkiego. Internauta powinien się poczuć na tyle zaciekawiony, aby chcieć czytać dalej.
  • Ułóż materiał od ogółu do szczegółu. Zaangażowanie internauty słabnie wprost proporcjonalnie do części tekstu. Dlatego najważniejsze informacje podaj na początku. W dalszych etapach skup się na omawianiu dodatkowych szczegółów.
  • Nie za długo! Idealny tekst powinien mieć maksymalnie 1000-1500 znaków. Bardzo długi tekst podziel śródtytułami lub zastosuj inne elementy poprawiające jego czytelność. Koncentruj się na głównym temacie materiału. Ograniczaj wątki poboczne.
  • Zadbaj o przejrzystość. Stosuj wypunktowanie tam, gdzie wyliczasz różne elementy o jednakowej ważności. Gdy ważna jest chronologia lub hierarchia elementów – stosuj wyliczenie.
  • Pisz zrozumiale. Dbaj o poprawność językową. Twórz krótkie zdania. Nie używaj zbyt wielu obcojęzycznych zwrotów. Sprawdzając tekst, możesz skorzystać z aplikacji Jasnopis, która pokaże Ci stopień jego trudności. Mój materiał uzyskał wynik 4 na 7, jest zrozumiały dla osób co najmniej z wykształceniem średnim – i o to właśnie chodziło.

Anna Miotk, annamiotk.pl

Scroll to Top