Jak wytropić źródło fake newsów?

(22) 55 23 924, +48 502 825 492
fundacja@fsd.edu.pl, szkolenia@fsd.edu.pl

Z fake newsami mierzymy się od kilku lat; sieją niepokój i dezinformacje w różnych mediach
społecznościowych. Niewątpliwie wielkim wyzwaniem naukowym jest swego rodzaju walka z fake newsami. Opracowano wiele sposobów ustalania „źródła propagacji”, jednak trudno te rozwiązania ze sobą porównać, wiarygodnie sprawdzić i wybrać najlepsze, ponieważ nie ma żadnego „poligonu doświadczalnego” dla badaczy. Taką funkcję może mieć, zdaniem twórcy doktoranta szkoły doktorskiej WAT Damiana Frączka, program RPaSDT. Badacz zajmuje się modelowaniem sieci społecznościowych, rozpowszechniania oraz identyfikacji fake newsów. Nad podobnymi zagadnieniami pracują interdyscyplinarne zespoły badawcze na Wydziale Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Eksperci: Damian Frączek WAT, badacze z Wydziału Socjologii UW.

Zapraszamy do wysłuchania audycji:

Projekty badawcze, innowacje, laboratoria. Tu Nauka to program o tym jak badania, odkrycia naukowe i nowe technologie zmieniają nasze życie.

Emisje audycji:

we wtorki o 12:30 w Akademickim Radiu Kampus

w niedziele o 9:00 w Akademickim Radiu Luz

w poniedziałki o 10 w Studenckim Radiu Żak

w niedziele o 7.30 w Akademickim Radiu Centrum

Projekt Tu Nauka realizowany przez Fundację w ramach programu “Społeczna odpowiedzialność nauki” został dofinansowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Wartość dofinansowania: 250 680 zł

Całkowita wartość projektu: 278 540 zł

Lista tematów oraz linki do odsłuchu znajdują się w zakładce Tu nauka

Ministerstwo Edukacji i Nauki Społeczna Odpowiedzialność Nauki - Ministerstwo Edukacji i Nauki Radio Kampus WDIB Akademickie Radio LUZ Studenckie Radio ŻAK Akademickie Radio Centrum