Sztuczne organy ludzkie – jak pomagają naukowcy?

(22) 55 23 924, +48 502 825 492
fundacja@fsd.edu.pl, szkolenia@fsd.edu.pl

Cykl Mówi Nauka.

Przedmioty drukowane w formacie 3D już nas nie dziwią. Ale czy wiecie, że trwają prace badawcze nad bioniczną trzustką 3D?
2019 roku zespół polskich naukowców wydrukował pierwszy na świecie, w pełni unaczyniony prototyp bionicznej trzustki.
Trzustka stworzona z własnych, przekształconych komórek macierzystych eliminuje problemy takie jak przewlekła immunosupresja
czy też ryzyko powikłań chirurgicznych po przeszczepieniu trzustki. Przeszczepienie bionicznej trzustki ma przede wszystkim
zapobiec rozwojowi dalszych powikłań u pacjentów zmagających się z cukrzycą.

Goścmi w dzisiajszej audycji będą:
dr n. med. Marta Klak z Fundacji Badań i Rozwoju Nauki
prof. Wojciech Święszkowski z Wydziału Inżynierii Materiałowej PW

Jeśli chcielibyście wesprzeć badania nad bioniczną trzustką to zapraszamy do przekazywania 1% na Fundację Badań i Rozowju Nauki.
Więcej szczegółów na stronie: https://fundacjabirn.pl/wesprzyj/przekaz-1/.

Podcast na stronie Radia Kampus.

Jeśli nie udało Ci się odsłuchać audycji na żywo, to zapraszamy do odsłuchania retransmisji:

Emisja:

Radio Kampus 30.03

Radio Żak 04.04

Radio Centrum 02.04

Radio Luz 03.04

Powtórka: Radio Centrum 27.08

Projekt współfinansowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, program Społeczna odpowiedzialność nauki
Ministerstwo Edukacji i Nauki Radio Kampus WDIB Magazyn studencki PDF
Akademickie Radio LUZ Studenckie Radio ŻAK Akademickie Radio Centrum