Konwencje i struktury gatunkowe współczesnych mediów ulegają ciągłym przeobrażeniom. Klasyczny kanon dziennikarskiej wypowiedzi zastępują różnego rodzaju przekazy hybrydowe lub synkretyczne, które łączą w sobie cechy gatunków dziennikarskich z formami wykorzystywanymi w innych obszarach twórczości.
Ta narastająca tendencja po części wynika z nowych możliwości technologicznych mediów i konwergencji ich oferty, czyli dostosowywania się form tradycyjnych do wymogów nowych technologii i vice versa, po części z nasilającej się konkurencji między nadawcami i wreszcie, co się z tym wiąże, z wyborów, oczekiwań i przyzwyczajeń odbiorców. Istnieje zatem potrzeba zastanowienia się nad skalą i kierunkami zmian genologicznych we współczesnych mediach.
Celem seminarium byłaby więc próba ustalenia zakresu, specyfiki oraz typologii oferty gatunkowej w prasie, radiu telewizji i Internecie, a także odniesienie się do migracji wzorców gatunkowych między mediami i przykładów ich mimetyzmu.
Organizatorzy seminarium chcieliby, aby tematyka wystąpień i dyskusji koncentrowała się wokół następujących zagadnień:
- tworzywa i formy podstawowych składowych wypowiedzi w mediach;
- typologii gatunków;
- roli genologii w edukacji medialnej;
- obecności formatów (schematów narracyjnych) w telewizji i prób ich modyfikacji;
- wpływu formatowania ramówek radiowych na ofertę gatunkową radia;
- roli gatunków fotograficznych w prasie oraz Internecie.
Liczymy, że uczestnicy konferencji przy tej okazji odpowiedzą na kilka istotnych pytań, m.in.:
- Jak dalece zmieniła się oferta gatunkowo-formatowa we współczesnych mediach i co się do tych przeobrażeń przyczyniło?
- Czy dziennikarze i media kultywują klasyczne wzorce gatunkowe, czy też dochodzi do ich stopniowej atrofii?
- Czy znajomość cech typologicznych, konwencji i funkcji gatunków jest nadal świadectwem biegłości warsztatowej i czy ułatwia odbiorcy zrozumienie intencji autora?
- Czy współczesne media zmierzają w stronę „bezgatunkowości”? Czy w miejsce klasycznego powstanie nowy kod gatunkowy o synkretyczno-hybrydowym charakterze?
- Jaka jest perspektywa zmian gatunkowych wobec rozwoju nowych technologii, oraz zjawiska konwergencji mediów?
- Media społecznościowe – nowa gatunkowa przestrzeń?
- W jakim stopniu wybór konwencji gatunkowej może rzutować na odpowiedzialność dziennikarza za naruszenie dóbr osobistych?
- Jaka jest przyszłość genologii dziennikarskiej i jakie miejsce zajmuje ona w nowej dyscyplinie naukowej (nauki o mediach)?