Polski? Ogarniam Spotkania z fotografia Redakcja PDF Jestemy na Youtube Jestemy na Facebooku

Finał 9. edycji Olimpiady Wiedzy o Mediach

W ostatni weekend, 17-18.03.2023, w murach Uniwersytetu Warszawskiego (UW) odbył się finał 9. Edycji Olimpiady Wiedzy o Mediach. Jest to wydarzenie edukacyjne, ogólnopolskie, skierowane do uczennic i uczniów szkół średnich. Olimpijskie zmagania rozpoczynają się we wrześniu poprzedniego roku, w grudniu mają status etapu regionalnego, a w marcu centralnego.

W obecnie zakończonej edycji do etapu I (przygotowanie pracy na jeden z pięciu tematów: 1. Odpowiedzialność za słowo w czasach mediów społecznościowych, 2. Rola mediów w relacjonowaniu tematów trudnych (np. wojna, pandemia), 3. Prawda i fikcja w przekazach medialnych, 4. Współczesne media jako czwarta władza, 5. Język w mediach, media w języku) zgłosiło się 1238 osób.

Do II etapu (test wiedzy) zakwalifikowano 630 osób, z czego do ścisłego finału zakwalifikowan0 160 osób. W III etapie (finał) udział wzięło 153 uczestników/uczestniczek i zgodnie z regulaminem 36 osób z najlepszych wynikiem uzyskało tytuł laureata/laureatki Olimpiady, a 36 osób z kolejnymi wynikami (miejsca 37-72) tytuł finalisty/finalistki.

Laureaci, którzy w roku szkolnym, w którym uzyskali ten tytuł są uczniami klas maturalnych mają prawo do nagród w postaci przyjęcia na studia na wyższe uczelnie zgodnie z określonymi na tych uczelniach zasadami, w tym zgodnie z ustalonym przez uczelnię limitem miejsc dla danej edycji. Tak więc Olimpiada Wiedzy o Mediach pozwala uzyskać indeks jeszcze przed przystąpieniem do matury.

Pierwszego, dnia finału uczestniczki i uczestnicy zmierzyli się z godzinnym testem z zakresu wiedzy o mediach. Po teście zaś uczestniczyli w spotkaniach z red. Katarzyną Górniak (TVN, TVN24) oraz zespołem badaczek zajmujących się badaniem zjawiska FOMO (badanie: „FOMO. Polacy a lęk przed odłączeniem”, dr hab. Anna Jupowicz-Ginalska, UW;  Marta Witkowska / Państwowy Instytut Badawczy NASK; dr Katarzyna Iwanicka, UW).

Pierwszy dzień Olimpiady zakończył się zwiedzaniem Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego.

Drugi dzień Olimpiady Wiedzy o Mediach to już tradycyjny quiz wiedzy o mediach, którego reguły zbliżone są do popularnego programu „Jeden z dziesięciu” (u nas jest to finałowa dwunastka). W emocjonującej grze uczestniczki i uczestnicy wykazują się wiedzą, ale także strategią pozwalającą im zbliżyć się do wymarzonego celu i zdobycia tytułu zwycięzcy/zwyciężczyni Olimpiady Wiedzy o Mediach. Tegoroczny quiz finałowy wygrał Pan Aleksander Gręda z II Liceum Ogólnokształcącego im. Mieszka I w Szczecinie (opieka naukowa: Pani Anna Domżalska), drugie miejsce zajął Pan Dawid Jankowski (Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Jagiellończyka w Sieradzu; opieka naukowa: Pani Magdalena Pacholik), a trzecie Pani Pola Adamczuk (IV Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Warszawie, opieka naukowa: Pani Małgorzata Telakowska).