Redagowanie tekstów (stacjonarne)

Termin

26.09.2025

Prowadzący szkolenie

Teresa Kruszona

Czas trwania

1 dzień/6 godzin akademickich

Telefon kontaktowy

+48 502 825 492

Email kontaktowy

fundacja@fsd.edu.pl, szkolenia@fsd.edu.pl

Koszt

640 zł obejmuje udział w szkoleniu, materiały szkoleniowe, certyfikat

Gwarantujemy

  • najlepszych trenerów
  • miesięczne konsultacje z trenerem po szkoleniu
  • materiały szkoleniowe
  • imienny certyfikat
  • lunch, przerwa kawowa

Cel szkolenia:

Celem szkolenia jest rozwinięcie umiejętności związanych z przygotowywaniem i redagowaniem tekstów informacyjnych, urzędowych, opracowań, krótkich tekstów firmowych, przypomnienie zasad ortograficznych, interpunkcyjnych, redagowania i
zasad poprawności językowej.

Podstawowe zagadnienia poprawności językowej:

  • pisownia łączna i rozdzielna (m.in. partykuła przecząca nie z imiesłowami, rzeczownikami i przymiotnikami, pisownia zrostów i zestawień), użycie łącznika
  • wielka i mała litera w nazwach funkcji i stanowisk, tytułach dokumentów, nazwach wydarzeń dziejowych, zwrotach grzecznościowych
  • podstawowe zasady interpunkcji (przecinek, średnik, kropka, kolejność znaków na końcu zdania)
  • zapis dat i wartości liczbowych
  • zapis skrótów i skrótowców
  • budowa zdania (w tym m.in.: miejsce zaimków i przyimków)

Poprawna budowa i redagowanie tekstów informacyjnych:

  1. Konstrukcja tekstów – informacyjnych, komentarzy, notek – różnice między nimi, opinia autora.
  2. Kolejność informacji w różnych rodzajach tekstów.
  3. Redagowanie tekstów urzędowych (raportów, sprawozdań, protokołów), najczęściej popełniane błędy.
  4. Korespondencja (list tradycyjny i elektroniczny, informacja prasowa).
  5. Analiza tekstów pisanych przez uczestników.
  6. Pytania uczestników.

Trener

Teresa Kruszona

Absolwentka Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Z wykształcenia, zawodu i zamiłowania polonistka, od 47 lat zajmuje się poprawnością językową; jej specjalnością są sposoby redagowania tekstów i ortografia. Rozpoczynała pracę jako korektorka w „Życiu Warszawy”, a w roku 1989 związała się z „Gazetą Wyborczą”. Była tam korektorem, później redaktorem. Współtworzony przez nią cykl artykułów „Polski dla Polaków”, towarzyszący kolekcji słowników języka polskiego „Gazety”, dostał nagrodę w konkursie „World Young Reader Prize” organizowanym przez Światowy Związek Prasy (WAN) z Paryża skupiający wydawców i redaktorów ze 102 krajów świata.

Redaguje książki, prowadzi zajęcia z propedeutyki kultury języka na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii na Uniwersytecie Warszawskim oraz szkolenia z poprawności językowej, redagowania tekstów oraz kultury języka dla redaktorów, dziennikarzy i tłumaczy. Jest członkiem Zespołu Ortograficzno-Onomastycznego przy Radzie Języka Polskiego przy Prezydium PAN.

Informacje

Masz pytania?

Masz pytania?
Chcesz wiedzieć więcej?
Jesteśmy do Twojej dyspozycji!

(22) 55 23 924

email: fundacja@fsd.edu.pl

Wszyscy uczestnicy, których szkolenie jest finansowane ze środków publicznych lub ze środków europejskich – zgodnie z treścią art. 43 ust.1 pkt.29 lit.c ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku VAT, proszeni są o dostarczenie stosownego oświadczenia (bądź przesłanie skanu na adres e-mail).

Zgłoszenia przyjmujemy do wyczerpania miejsc, tylko na formularzu zgłoszeniowym. Wpłaty należy dokonywać w terminie 7 dni przed szkoleniem na konto bankowe: Fundacja na rzecz Rozwoju Szkolnictwa Dziennikarskiego 73 1160 2202 0000 0000 3601 7724. Fundacja pobiera opłatę administracyjną w wysokości 20 proc. wartości kursu w przypadku rezygnacji na 5 dni przed szkoleniem. Wysłanie zgłoszenia jest jednoczesną akceptacją tych zasad i podstawą do wystawienia rachunku.

Osoby zainteresowane wystawieniem faktury proszone są o przesłanie danych niezbędnych do jej wystawienia. Więcej informacji: tel. 0 502 825 492. Warsztaty kończą się uzyskaniem certyfikatu.

Formularz zgłoszeniowy

Scroll to Top