Polski? Ogarniam Spotkania z fotografia Redakcja PDF Jestemy na Youtube Jestemy na Facebooku

Dlaczego szefowie coraz częściej doceniają siłę motywacji wewnętrznej?

Jeśli jesteś managerem, wiesz na pewno jak ważnym czynnikiem jest to, aby pracownik wykonywał swoją pracę z zaangażowaniem. Mówi się, że prawdziwie zmotywowany pracownik wykonuje swoje zadania tak samo dobrze niezależnie od tego, czy szef danego dnia jest w pracy, czy też nie…

szkolenia dla pracowników Warszawa, szkolenia dla biznesu, dla pracodawców Warszawa

 

Chodzi bowiem o to, że motywacją do działania ma być dla niego nie kontrola z zewnątrz, a wraz z nią oczekiwanie nagrody lub kary od przełożonego, a własne chęci i zapał do działania.

O wyższości motywacji wewnętrznej nad zewnętrzną mówi i pisze coraz częściej wielu psychologów. Człowiek działający pod wpływem motywacji wewnętrznej, wykonuje zadanie dlatego, że sprawia mu to wewnętrzną satysfakcję.

Daniel H. Pink w swojej bestsellerowej książce „Drive. Kompletnie nowe spojrzenie na motywację” – podaje kilka zagrożeń związanych z metodą motywacji opartą na systemie tzw. kija i marchewki, które warto znać. Otóż ten znany system może:

Wielu managerów jednak nadal wpływa na pracowników stosując mniej lub bardziej przemyślany system nagród i kar. Częściowo dlatego, że nie znają zagrożeń z tym związanych, częściowo dlatego, że nie chce im się zmienić zwyczajów, do których są przyzwyczajeni od lat, nie mieli innych wzorców, a często dlatego, że nie s świadomi tego jak mogą pomóc pracownikom wzbudzić ich motywację wewnętrzną. Tak, dobry manager nie tylko wymaga, ale też wspiera pracownika w mądry sposób.

Psychologia pozytywna, jako stosunkowo młody nurt nauki, oferuje podpowiedzi dla managerów, którzy chcieliby przestać korzystać z „tanich sztuczek”, a w zamian za to rozpocząć prawdziwą pracę u podstaw, która sprawi, że ich pracownicy będą mieli szansę spojrzeć na swoje zadania z całkiem nowej, atrakcyjniejszej strony. Budowanie wspólnie z pracownikami ich zaangażowania i poczucia sensu, odpowiednie ustalanie celów, praca z wartościami i przekonaniami jednostek i całych zespołów, to nie jest praca na jeden dzień, ale warto ją rozpocząć, aby za kilka miesięcy znaleźć się w zupełnie innym miejscu i na zupełnie innym poziomie działania.

Jeśli jesteś managerem, który nie boi się wyzwań i chciałby dowiedzieć się jak pracować zgodnie z najbardziej aktualną wiedzą, szkolenie z motywowania pracowników na bazie odkryć psychologii pozytywnej może być dla Ciebie pierwszym krokiem na nowej drodze. Szkolenia dla pracowników, dla pracodawców, szkolenia dla biznesu Warszawa.

Program i zapisy znajdziesz tutaj.

1 Zob. D. H. Pink, Drive. Kompletnie nowe spojrzenie na motywację, tłum. A. Wojtaszczyk, Studio EMKA, Warszawa 2012, s. 66.

Iwona Kucharewicz – konsultantka, trenerka biznesu i właścicielka firmy Randori. Praktyk zarządzania z kilkunastoletnim doświadczeniem. Członek Polskiego Towarzystwa Trenerów Biznesu i certyfikowana trenerka Heroic Imagination Project. Prowadzi także zajęcia na Uniwersytecie Warszawskim i na Międzynarodowych Studiach Coachingu. Autorka książki „Co z tym szczęściem? Psychologia pozytywna w praktyce”, której misją jest wdrażanie odkryć naukowych z obszaru PP w życiu i biznesie oraz wspieranie w tym jak największego grona osób.