Warsztaty: Maria Skłodowska-Curie, uczona i obywatelka

Maria Skłodowska-Curie: co poświęciła dla nauki, jak czuła się w męskim świecie, jaką była matką? O polskiej noblistce warszawscy licealiści przygotowali magazyn, w którym przedstawili dokonania i życie prywatne wybitnej Polki.

Projekt “Maria Skłodowska-Curie, uczona i obywatelka” to propozycja dla licealistów, którzy chcieli poznać warsztat dziennikarski. Grupa 30 młodych warszawiaków w ciągu trwających trzy miesiące spotkań przygotowała 24-stronicowy magazyn przedstawiający sylwetkę Noblistki.

Prace odbywały się pod kierunkiem zawodowych dziennikarzy i fotografów. Młodzi poznali podstawy pracy dziennikarza: dokumentację, podstawowe gatunki dziennikarskie, redagowanie. W swoich tekstach przybliżyli czytelnikom, w jaki sposób Polka pracowała nad swoimi przełomowymi odkryciami, jak angażowała się w walkę o prawa kobiet, jaką rolę odgrywała dla niej rodzina, co poza nauką, było jej pasją.

Efektem pracy młodych dziennikarzy jest pismo „Noble Marii”, która trafiło do warszawskich liceów, uczelni i klubokawiarni.
Zobacz gazetę “Noble Marii”

Projekt trwał od 15 września do 7 grudnia. Projekt zrealizowany został przez Fundację na Rzecz Rozwoju Szkolnictwa Dziennikarskiego i finansowany przez Biuro Edukacji m.St. Warszawy.