Polski? Ogarniam Spotkania z fotografia Redakcja PDF Jestemy na Youtube Jestemy na Facebooku

Kurier z Warszawy

Zdzisław Jeziorański, a właściwie Jan Nowak-Jeziorański przyszedł na świat 2 października 1914 roku w Berlinie. Był uczniem warszawskich gimnazjów, jednak studia ekonomiczne rozpoczął w Poznaniu u profesora Edwarda Taylora. Wybuch wojny pokrzyżował jego plany doktoranckie i Jan Nowak- Jeziorański dołączył do 2. Dywizjonu Artylerii Konnej, z którym walczył nad Bugiem. Tam został wzięty do niewoli, jednak udało mu się uciec z transportu jenieckiego i przedostał się do Warszawy. Po kilku miesiącach spędzonych w stolicy, rozpoczął działalność konspiracyjną, wstępując do Związku Walki Zbrojnej, a później do Armii Krajowej. W konspiracji zajmował się dezinformacją Niemców, uczestniczył w akcji „N”, kolportując antynazistowskie materiały propagandowe, napisane po niemiecku. To właśnie w konspiracji poznał swoją przyszłą żonę, łączniczkę AK – Jadwigę Wolską „Gretę”.

Polub wydarzenie na Facebooku

Lata okupacji były trudne i wymagały wielkiej odwagi od Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Zadania, jakie otrzymał były bardzo ryzykowne. Po akcji „N” został kurierem Komendanta Głównego AK i od 1943 roku przewoził materiały między Warszawą a Londynem, dokładnie opisując sytuację w Polsce. Już po Powstaniu Warszawskim razem ze żoną ocalili, wywożąc z Warszawy filmy i materiały dokumentujące Powstanie. Powojenna podróż do Londynu okazała się dla Jana Nowaka-Jeziorańskiego decydująca i wraz z żoną pozostał na emigracji.

podchorążówka

(mat.fotograficzne: http://ossolineum.pl/)

Opowiadając o Janie Nowaku-Jeziorańskim trzeba przypomnieć historię, skąd wziął się jego pseudonim konspiracyjny, który z czasem zrósł się Jeziorańskim mocniej niż jego nazwisko rodowe. W czasie konspiracji w cenie były proste, dwu sylabowe nazwiska, dlatego wybór padł na krótkie „Jan Nowak. Po latach Jeziorański wspomniał, że popularność i mnogość „Janów Nowaków”, zaczęła mu dokuczać, ponieważ jak mówił, zawsze któryś z tej liczby Janów Nowaków znajdował się na jakiejś czarnej liście i trzeba było przy każdej okazji tłumaczyć, że jest się innym Janem Nowakiem.

Zapraszamy co sobota o godz. 10.00 do słuchania na 97,1 FM

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w ramach Programu “Patriotyzm jutra”.

logo_poziom_bialypatriotyzm-jutra Partner projektu

RadioKampuslogoID

print-590x590

papPatronat medialny:

logo

histmag-logo-2-kwadrat

Halo-wawa.pl

wsp