II edycja – Warszawskie Spotkania z Fotografią Dokumentalną

Projekt „Od informacji do uwodzenia odbiorcy” był drugą edycją „Warszawskich spotkań z fotografią dokumentalną”. Zadaniem tej edycji było zorganizowanie cyklu pięciu dwugodzinnych spotkań z wybitnymi współczesnymi fotografami, tworzącymi pejzaż nowej polskiej i światowej fotografii. 

Celem spotkań było dotarcie poprzez sztukę do mieszkańców Warszawy, zainteresowanych fotografią dokumentalną oraz wydanie specjalnego numeru pisma o projekcie „Spotkania z fotografią”, w nakładzie 5 tys. egzemplarzy, kolportowanym bezpłatnie w warszawskich klubokawiarniach i miejscach kultury.

W ramach projektu zorganizowano w okresie od kwietnia do listopada 2012 roku pięć spotkań z najwybitniejszymi fotografami, krytykami i historykami fotografii m.in. Wojciech Grzędziński, Przemysław Pokrycki, Dorota Awiorko-Klimek, Anna Bedyńska, Maciej Pisuk, Andrzej Zygmuntowicz. Spotkania odbywały się raz w miesiącu w klubokawiarni „Chłodna 25” oraz w klubie Powiększenie. Wstęp na spotkania był wolny.

Moderatorem spotkań był wybitny teoretyk fotografii fotoreportażowej i dokumentalnej Andrzej Zygmuntowicz, przewodniczący Rady Artystycznej Związku Polskich Artystów Fotografików. Były to dwugodzinne spotkania z autorem i dotyczyły m. in. takich zagadnień:

  • Między prawdą a propagandą. Sposoby fotografowania przywódców politycznych Wizje świata i człowieka, to temat pierwszego spotkania z Wojciechem Grzędzińskim.
  • Społeczne aspekty rytuałów – rytuały przejścia, o tradycji i przeszłości mówić będzie Przemysław Pokrycki, który tworzy wielki socjologiczny zapis rytualnych zwyczajów Polaków.
  • Współczesny, polski wschód – czar czy smutek prowincji. Na Lubelszczyźnie gdzie pracuje Dorota Awiorko nie ma wielkiej polityki, ani wydarzeń, którymi żył świat. Zazwyczaj jej fotografie pokazują mozaikę ludzkich losów, wydarzeń tragicznych lub zabawnych.
  • Polska dla zagranicy – o zdjęciach robionych przez członka światowych agnecji fotograficznych Czarka Sokołowskiego, jak można i jak chcą zobaczyć Polskę wydawcy prasy zagranicznej.
  • Inny czy może taki sam – Maciej Pisuk fotografuje ludzi, których dobrze zna, którzy w ten sposób zachowują kontrolę nad swoim wizerunkiem, a autor ma szansę odsłonić swoją twarz i dotrzeć do prawdy, która się kryje w twarzy drugiej osób.
  • Kobiety fotografują według Anny Bedyńskiej. Czy fotografia jest kobietą – wpływ osobowości, charakteru oraz wiedzy fotografa na temat, który fotografuje rozważania teoretyczne. Czy istnieje fotografia kobieca – wybór bohatera i tematu, na przykładach współczesnych fotografek i fotografów. Kobieta w centrum uwagi. Czy jest prawdą, że mężczyźni widzą inaczej? Dyskusja na przykładzie projektu autorki: “Jedna ciąża dwudziestu…”. Dlaczego fotografce mogłoby być łatwiej – anegdoty z życia autorki.

Wraz ze startem projektu wydano okolicznościowy 8-stronicowy numer pisma, będący promocją projektu „Warszawskie Spotkania z Fotografią Dokumentalną”. Na zawartość pisma złożyły się wywiady z fotoreporterami uczestniczącymi w projekcie (Wojciech Grzędziński, Przemysław Pokrycki, Maciej Pisuk, Dorota Awiorko-Klimek i Anna Bedyńska), felietony Andrzeja Zygmuntowicza, moderatora spotkań oraz wywiady z młodymi fotoreporterami zdobywającymi pierwsze prestiżowe nagrody – Andrzejem Miturą i Danielem Frymarkiem.  

Fundacja wydała gazetę „Spotkania z fotografią” w nakładzie 5 tys. egz. 8-stronicowe wydanie było kolportowane na terenie Warszawy.

W każdym spotkaniu wzięło udział więcej osób niż zakładaliśmy przystępując do realizacji projektu – ponad 100 osób. Spotkania często się przedłużały i kończyły ożywioną dyskusją z autorami.

Patronem medialnym projektu były portale internetowe: pdf.edu.pl i uw3d.tv prowadzone przez Instytut Dziennikarstwa UW, chlodna25.blog.pl, Akademia fotoreportażu (fotoreportaz.org.pl) oraz empikfoto.pl, emma pak, poka poka, fotografuj.pl i optyczne.pl. Ponadto informacje pojawiły się także w pozostałych serwisach internetowych o fotografii, serwisach informujących o ofercie kulturalnej Warszawy.

szyld_herb_syr_pol

Zadanie „Warszawskie spotkania z fotografią dokumentalną – Od informacji do uwodzenia odbiorcy” było realizowane dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy.

Scroll to Top